Letní pěvecké kurzy v ZUŠ J. B. Foerstera

V teplých červencových dnech, druhého týdne letošních prázdnin, se z oken a arkád Valdštejnského zámku v Jičíně rozezněla hudba Jiřího Pavlici a lidových písní, z úst účastníků prvního turnusu letního pěveckého semináře pro mladé zpěváky a zpěvačky.

Trojice paní učitelek pěveckého oddělení (Kateřina Bičíková, Simona Tlustá a Marta Detková) připravila pro děti tuto prázdninovou novinku jako malé odškodnění za ty dva roky omezených možností veřejného vystupování a vůbec společného zpívání. Z prvotního nápadu, využít formu příměstského tábora pro studijní účely a náhradu fyzického zpívání v době Covidové, se po letošním prvním, pilotním týdnu stala (doufejme) super tradice pro další léta.

Jak to celé probíhalo očima paní učitelek?

Začalo to kávičkou ve sborovně na konci školního roku a hrubým plánem toho, co budeme s dětmi dělat, čím naplníme dny a jaký bude z čtyřdenního semináře výstup. Jak to tak bývá, jedno přitahuje druhé a tak se téměř ihned po první hrubé dohodě o letním táboru ozva

li organizátoři festivalu Jičín Město pohádek s nabídkou účinkování dětí v rámci festivalových dní s pásmem k tématu VODA, které bude hlavním motivem celého festivalu. Náš plán na letní pěvecký mini tábor tedy dostal úplně jiné obrátky. Po dohodě s paní učitelkou a scénáristkou Martinou Komárkovou jsme připravily vlastní tematické představení s texty, hranými výstupy a písněmi o vodě.

V pondělí 12.7.2021 v 9:00 se po opuštěných a prázdný

ch chodbách „ZUŠky“ rozlehlo, zase jednou, to nekonečné dětské štěbetání a my jsme si mohly všimnout, jak jsou děti odpočaté a uvolněné, když do školy přiběhnou jen s pytlíkem na oběd, přímo z prázdninové pohody doma. Žádné těžké tašky s učením odhozené na chodbách, žádné unavené polehávání po lavicích v odpolední výuce, ale rovnou pěkně zostra:

"Paní učitelko a kdy začneme zpívat?"

"Paní učitelko a co budeme zpívat?"

"Paní učitelko a kdy bude přestávka?"

"Paní učitelko a půjdeme o přestávce na zmrzlinu?"

"Paní učitelko a co budeme dělat odpoledne?"

"Paní učitelko a budeme jenom zpívat, nebo budeme i něco malovat a vyrábět?"

Pochopily jsme hned po prvních minutách, že tyhle prázdninami uvolněné a odpočaté děti, to bude úplně jiná práce a zážitek, než co známe ze školního roku. A taky že byla!

Účastníci kurzu byli rozdělení na dvě party podle věku a zaměření kurzu.

Menší děti, v počtu 13ks, se dopoledne učily dvojhlasé sborové písně a odpoledne trávily výtvarnými aktivitami a sportovní zábavou v parku.

Tahle skvělá parta zpěváčků se za 4 dny:

• naučila 5 vícehlasých písní o vodě a přírodě
  • namalovala nádherné obrázky vody (viz foto)
  • vytvořila dekorační strom všech zpěváků do sborové třídy
  • zahrála si spoustu sportovních her i jednu velkou stopovačku za pokladem
  • slízala asi tak 4 kilogramy zmrzliny
  • vycucala tak dvacku barevných lízátek a nikdy se nezapomněla pochlubit obarveným jazykem
  • a hlavně - užila si nenahraditelné okamžiky zpívání, muziky a prostého bytí spolu v partě kamarádů, bez distancu a omezení

Druhá partička 3 odvážných starších zpěváků (Adam, Nina Viktoria a Lucka) se ve svých uměleckých úvahách pustili dál a chtějí zkusit své štěstí při přijímacích zkouškách na konzervatoř. Náš Zuš mini tábor tedy využili do poslední chvíle také k procvičování obávané hudební teorie, výběru těch správných písní pro přijímací řízení a také k taneční průpravě, která je na konzervatoři nezbytná. K tomu všemu měli k sobě dvě úžasné a energií nabité paní učitelky Simonu Tlustou (zpěv a teorie) a Alenu Lyczkowski (tanec).

Tito tři mladí muzikanti v průběhu týdne také zvládli své:

• naučili se všech 5 písní s námi
  • podpořili nás sólovými výstupy, držením druhých hlasů a také zpěvem na mikrofon
  • probrali se pěveckým repertoárem a vybrali pro sebe vhodné songy – což nebývá vůbec jednoduché a může to u zkoušek buď všechno dobře „nakopnout“, nebo také pokazit. Špatně zvolená píseň, to je pro zpěváka něco asi, jako pro hokejistu malé brusle :-)
  • naučili se správnému postoji, tanečnímu držení těla a správnému tanečnímu projevu. No, možná ještě nenaučili, ale určitě to na paní učitelce aspoň viděli v praxi :-)
  • a hlavně – připravili nám a partičce menších dětí, fakt skvělou stopovačku centrem Jičína, kde na nás čekaly vtipné úkoly. Dokonce paní učitelky musely plnit úkol a to si myslely, že jsou přítomny jen jako dozor a sběrač žlutých krepákových fáborků, aby po nás nezůstalo město opentlené jak na prvního máje.

První, letní, Zuš, pěvecko-taneční, mini tábor se tedy opravdu povedl, a my učitelky?

Všechny jsme po skončení posledního dne dopadly doma do křesel s nohami nahoru, s pocitem dobře odvedené práce a s radostí, že se to povedlo i že už to máme za sebou a začínají nám prázdniny.

Ale taky!

S nesmělými plány na to, jak by to mohlo být příští rok, až se do toho dáme znova.

Tak za rok!

Na shledanou kamarádi!