Cantus firmus

      byl založen paní učitelkou Katarínou Kalvodovu před šesti lety a za tu dobu prošel malými změnami v obsazení. Na zobcovou flétnu si v něm zahrála Johana Herbrychová a Darina Stránská, na klavír Veronika Bukovinská a Jan Pokorný (klavír), na kytaru Jan Stříbrný a skvěle v něm muzicírovali Jan Hušek (violoncello), Adam Zikmund (klavír, cembalo, kytara), Jiří Linhart (percuse) a Jan Klika (zpěv).

                V dnešním složení hrají Terezie Kracíková (příčná flétna, půvabný úsměv a největší pohodářka), Anežka Pokorná (violoncello, živel s krásným upřímným pohledem), Adam Zikmund (cembalo, klavír, kytara)

.

                Soubor se v roce 2007 zúčastnil krajského kola soutěže ZUŠ, vyhlašované Ministerstvem školství a mládeže a tělovýchovy ČR a za provedení sonáty z období klasicismu získal  2.místo. V minulém roce se představil v Hradci Králové na akci pořádané hejtmanem Královehradeckého kraje a adventní hraní ve Starých Hradech se již stává tradicí. 

    Cantus Firmus je součástí všech vystoupení ZUŠ na Valdštejnských slavnostech a festivalu Jičín-město pohádky, skvěle se uvedl také jako doprovodní soubor sólistky - hráčky na zobcovou flétnu Dariny Stránské (barokní sonáta).

                Nejkrásnější ale je, že soubor je skvělá parta milovníků hudby a bezvadných mladých lidí, kteří až se rozletí do života, budou (snad) vzpomínat s láskou na hodiny zkoušek plných emocí a hlavně úsměvů a příjemných pocitů sounáležitosti a také na trému i radost z vystoupení.....