Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > Obory > Hudební obor > Klavírní oddělení

Klavírní oddělení



 

V roce 2022/2023 v tomto oddělení vyučují

Vedoucí oddělení

  • Michal PETIRA

Vyučující

  • Vendula Bachtíková. DiS.
  • Věra Čejková, DiS.
  • MgA. Eliška Jenčovská
  • Ing. Katarína Kalvodová
  • Bc. Jaroslava Komárková
  • Mgr. Pavel Krčmárik
  • Bc. Eliška Kudelásková
  • Markéta Mašková, DiS.
  • Petra Matoušková, DiS.
  • BcA. Zuzana Pelcová
  • Magda Velešovská

Počtem žáků je toto oddělení v hudebním oboru naší školy největší. O hru na klavír je neustále velký zájem, a tak mají učitelé tohoto oddělení stále plné ruce práce. Nejde však jen o výuku, klavírní doprovody ale i hra v různých seskupeních patří k nedílné součásti nejen jejich pedagogické, ale i umělecké činnosti.

Co vše nabízí studium na naší škole? V první řadě odbornou péči profesionálů – absolventů konzervatoří a dalších uměleckých škol. Je libo Mozarta či Beethovena… nebo radši Chopina… proč ne - to už ale musí být prsty hbité a hudební představa rozvinutá. Okouzlil vás malebný zvuk cembala… ale ovšem! Vždyť prostředí zámku přímo vybízí, abychom k tomuto vznešenému nástroji usedli! Ovšem, jestli rádi jazz, či lahodnou melodii Titaniku, stačí jen říct… a chtít!!!

Sedmiletému studiu I.stupně základního studia předchází přípravná hudební výchova, kterou navštěvují děti v šesti letech. Často jejich rodiče přicházejí do naší školy s jasnou představou, o jaký nástroj má jejich dítě zájem. Někdy se stává, že po pečlivém pozorování v průběhu studia učitel nabídne vhodnější volbu… ovšem věřte, že tak činí v nejlepším zájmu dítěte.

Podmínky k přijetí

Hudební sluch, rytmické cítění, zájem o hudbu a možnost cvičení na vlastní nástroj.

Organizace výuky

Přípravná hudební výchova (PHV) je 1-2letá. Po absolvování přípravného studia a úspěšného vykonání postupové zkoušky může žák navštěvovat první stupeň základního studia.

  1. stupeň základního studiahry na klavír je 7letý a je zakončený absolutoriem.
  2. stupeň základního studiaje 4letý, opět zakončený absolutoriem.

Nedílnou součástí studia hry na klavír je studium hudební kultury.

Díky teoretickým znalostem je klavírista schopen pochopit hudební zákonitosti a následně je využít ke kvalitní hře a po ukončení studia k samostatnému zvládání hudebních kompozic či vlastní improvizace.

Kolektivní hudební nauka se vyučuje v PHV a v I.stupni studia do 5.ročníku.

Ve II.stupni studia mají studenti možnost výběru dle svého zaměření

  1. Při studiu hry na klavír pokračovat v kolektivním studiu počítačové praxe.
  2. Při studiu hry na klavír navštěvovat hodiny komorní hry nebo hry v souboru

Cíle výuky hry na klavír

Pod odborným vedením vypěstovat u žáků správné klavírní návyky a dovednosti a vést je k praktickému uplatnění studiem rozvinutých schopností.

Pedagogickým i osobním příkladem vést žáky a studenty k hluboce pozitivnímu vztahu k hudbě a ke schopnosti vytvoření si odborně poučeného názoru na slyšenou hudbu.

Nadprůměrně nadaní a pilní studenti mají možnost připravit se k talentovým zkouškám na konzervatoř či vysokou školu uměleckého či hudebně-pedagogického zaměření.

Prostředky využité k naplnění cílů výuky

Výuka dle platných učebních plánů s možností respektování osobního zaměření žáka (žánrová zaměření), 4.ruční hra, komorní hra, výuka hry klavírních doprovodů, hra podle akordových značek (nelze samostatně), hra na cemballo.

Využití motivačních nástrojů - veřejné akce (koncerty, třídní přehrávky, kulturní akce školy a města, soutěže, hra v komorním uskupení, klavírní korepetice,  vícedenní soustředění souborů.

Každé tři roky vyhlašuje ministerstvo školství soutěž ve hře na klavír – je to soutěž náročná a tím pádem i  prestižní a máme radost z každého žáka, který dobře uspěje. Každý žák má možnost si porovnat síly mezi svými vrstevníky a to ve škole, v okrese, v kraji a pokud má hodně štěstí, tak i v celonárodním měřítku.

Jistě vás zajímá, na jaké nástroje naši žáci hrají. I když v téměř každé klavírní třídě je k dispozici klavírní křídlo, našim cílem je, aby bylo kvalitní… což u starých nástrojů je velmi těžké říct. Proto jsme rádi, že se můžeme pochlubit novým křídlem Petrof, které je využíváno nejen k výuce, ale slouží také – co by nejlepší nástroj na škole – k různým besídkám, třídním přehrávkám a zkouškám.

A tak – touží vaše dítě hrát na klavír? Proč ne… je libo Mozarta či Beethovena…? Tak, prosím, račte dál.... Jste tu vítáni!