MUZIKÁL 2016

Na konci roku 2013 nám českobudějovický skladatel, pedagog a muzikant Otakar Kovář nabídl, že pro naši školu napíše autorský muzikál na téma, které si sami zvolíme.

Padlo z řad pedagogů několik návrhů, ale nakonec zvítězil skutečný příběh Elišky Kateřiny Smiřické, o které se zpívá v písničce "Znám já jeden krásný zámek" a která nakonec vyhodila střelným prachem uskladněným ve sklepení jičínský zámek do povětří.

Nejprve ředitelka školy Jaroslava Komárková jmenovala pracovní skupinu "muzikál" ve složení učitelů - Zdena Svobodová (zpěv), Eva Černochová (tanec), Ladislava Mařádková (herectví), Ondřej Koláčný (hudba a psaný projev), Vít Heřman a Pavel Krčmárik (technika), která se několikrát sešla nad prvotní tvorbou scénáře.

První společná schůzka s autorem hudby se uskutečnila 9. ledna 2014 v kavárně Lucerna v Praze, na kterou jsme my, učitelé, přivezli návrh na 7 scén, aby skladatel věděl, jak obsah jednotlivých obrazů má zaplnit hudbou. Schůzka trvala asi 3 hodiny ve velmi živé, přátelské a pracovní atmosféře a pak už se čekalo na první noty....

Pan Kovář pilně skládal a po prázdninách 2014 už bylo více jak tři čtvrtiny muzikálu hudebně sepsáno a nastalo první zkoušení v dělených sekcích. První společná zkouška orchestru zatím bez bicích nástrojů, harf a klávesoých nástrojů) proběhla koncem října a k údivu všech přítomných kantorů proběhla nad očekávání dobře. Všichni žáci-orchestrální hráči se velmi dobře orientovali v partu a skvěle reagovali na dirigentku.

Po vší té dvouapůlleté dřině jsme se dočkali k dnešnímu dni (20. 9. 2016) celkem 17 velmi úspěšných repríz a my věříme, že Jičíňáci nás ještě s tímto představením uvidí ....

námět: Jaroslava Komárková

scénář: Mgr. Martina Komárková

hudba: Otakar Kovář

choregorafie: Eva Černochová a Erna Březinová

režie: Erna Březinová

pěvecká spolupráce: Zdena Svobodová, Pavlína Bartů - Hrdinová


ÚSPĚCH MUZIKÁLU O ELIŠCE KATEŘINĚ SMIŘICKÉ V POLSKU

 22. září 2017 vyjelo celkem 78 dětí, které zvtárnily v koncertní verzi náš autorský muzikál, do polské Swidnice.

Úspěch byl podobný jako doma v Jičíně, na konci tleskalo publikum vstoje. Více v článku  ZDE