Netrafolka

Každý z žáků má svůj oblíbený žánr. Někteří žáci upřednostňují lidovou píseň natolik, že jsme se rozhodli jí věnovat zaslouženou pozornost. Ve školním roce 2004-2005 jsme uspořádali první ročník soutěže lidové písně, který  byl ze strany dětí brán velice vážně a nikdo z účinkujících nepodcenil svoji přípravu. Žáci si připravili tři tematicky odlišné lidové písně, na kterých předvedli rytmické cítění, správné frázování, dynamické odlišnosti a především intonační přesnost zpěvu bez klavírního doprovodu. Někteří z vítězů, kteří se připravovali na soutěž s plným nasazením a projevili zájem o lidovou píseň a její historii byli osloveni ke spolupráci s naším nově vznikajícím souborem „Netrafolka“, který je zaměřen na netradiční úpravy lidové písně.

V souboru „Netrafolka“ se lidové písni věnují žáci osmým rokem. "Netrafolka“ předává svým posluchačům lidovou muziku  odlehčeným, neotřelým a svěžím způsobem. Netradiční folklórní kapela  „NETRAFOLKA“ hraje ve složení 1. a 2. housle, zobcové flétny  (soprán,alt), klarinet,  violoncello,  kytara a komorní seskupení zpěváků. Snaží se k lidovým písničkám přistupovat trochu netradičně a obohacovat je pohybem, výtvarnými prvky a vtipem.

Tento soubor vede od samého počátku paní učitelka Zdenka Svobodová DiS.

 

Zatím má v repertoáru  tři malé bloky písní: renesanční písně, písně z Jičínska včetně jedné jarmareční „O ševcovské vojně“ a jarní suitu  „Vynášení smrti“. Připravujeme Proměny (Čechomor) a písně ve folkovém stylu. Úpravy písní vytvořili páni Jan Sündermann a Martin Otruba. a paní  Jana Včeláková.

Muzika vystupuje na koncertech ZUŠ, na Valdštejnských slavnostech, na festivalu Jičín město pohádky a dalších akcích pořádaných městským úřadem v Jičíně. Přáním všech členů souboru „Netrafolka“ je, aby lidová písnička oslovila i mladé lidi, aby nezaniklo její kouzlo a především odkaz našich předků!