Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
Drobečková navigace

Úvod > O škole > O nás > Ředitelé školy > Koupil Karel

Koupil Karelbyl houslista, absolvent konzervatoře a Mistrovské školy v Praze u prof. J. Felda.

Škola sídlila v té době v Obchodní škole, později v Mrňákově divadle (dnešní Biograf Český ráj).

Do roku 1942 bylo na škole pět učitelů a žáků kolem 200. Bylo zakoupeno nové koncertní křídlo “Petrof” a škola měla již tři klavíry. Protože sil přibývalo, bylo nutné se  poohlédnout po dalších místnostech. Byly pronajaty místnosti v soukromém domě pana Kokošky u rybníka.

Od roku 1942 na návrh ředitele Koupila byla škola pojmenována po Josefu Bohuslavu Foersterovi.

Politická situace se zhoršovala. Němci se tlačili dále do vnitrozemí a krutě zasáhli i do vnitřních záležitostí naší školy. Obsadili všechny místnosti školy, nechali pouze ředitelnu. Doručili písemně zábor, muži museli odejít na nucené práce a ženy odešly do svých domovů. "Mě ponechali jako ředitele”zur erhaltung der Schule” pro udržení školy. Nabídli mě vyučovat německé děti, což jsem odmítl."

V té době byla také rozpuštěna vojenská hudba a nástroje byly dány hudební škole k dispozici. Propuštění hudebníci začali vyučovat ve škole na dechové nástroje. V letech 1940-45 působila při hudební škole v Jičíně dětská dechová hudba.Dirigování žákovského orchestru se ujali  dirigenti bývalé vojenské hudby - štábní praporčík Antonín Melíšek a skupinový nácvik vedl hlavně Josef Blecha. Dětská dechová hudba byla organizačně začleněna po Město Jičín.

"Pak se situace politická obrátila. Němci z Jičína museli pod tlakem sovětských vojsk odejít a my jsme si mohli vydechnout. Dali jsme se opět do práce. Začalo se znovu a s jiným elánem. Žáci se houfně hlásili do školy a brzy byl sbor učitelů i žáků v plném počtu.”