Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
28 29 30 31 1 2 3
4
Domluvy rozvrhů pro školní rok 2023 - 2024
5
Domluvy rozvrhů pro školní rok 2023 - 2024
6
Domluvy rozvrhů pro školní rok 2023 - 2024
7
Domluvy rozvrhů pro školní rok 2023 - 2024
8
Domluvy rozvrhů pro školní rok 2023 - 2024
9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29
ředitelské volno
30 1
Drobečková navigace

Úvod > Obory > Taneční obor

Taneční obor


V roce 2023/2024 vyučují v tanečním oboru:

  • Alena Lyczkowski, DiS.
  • Lukás Knap, DiS. (korepetice)

543A2125.jpg

 


"Umění je umělcům nutností, ale nikdy ne podnikatelstvím. Investovat šikovnost s nadějí na výnos náleží spekulantům. Umění musí být umělci osudem, nikoliv živností."

Josef Čapek

 

Taneční obor podchycuje a rozvíjí taneční nadání dětí. Poskytuje každému žákovi podle míry jeho schopností a zájmu takové základy odborného vzdělání, které mu umožní uplatnit se jako tanečník v amatérských i profesionálních souborech, ale i v povolání, pro která jsou kultura pohybového projevu a zvládnutí základů tanců vhodným předpokladem. Taneční obor je nezastupitelnou přípravou ke studiu na konzervatoři a skvělou volbou v případě léčení lehkých pohybových vad jako jsou například špatné držení těla, ploché chodidla nebo nedostatečná mobilita.

Tanec je jako neverbální vyjadřovací prostředek projevem rozmanitým, mnohotvárným, bohatým a proměnlivým ve formě i obsahu. Současně však má přísný řád, jehož osvojení a respektování je podmínkou kultivovaného tanečního projevu. V souladu s těmito požadavky rozvíjí tanec všestranně taneční techniku a vede ke správnému a vyváženému držení těla, rozvíjí pohybovou koordinaci, zvyšuje celkovou pohyblivost, pěstuje představivost, hudební i prostorové cítění, tvořivost.

Výuku tance v naší škole má na starost pedagožka Alena Lyczkowski, DiS. Paní učitelka je absolventkou Taneční konzervatoře v Brně. Po ročním angažmá ve Vojenském uměleckém souboru Ondráš nastoupila jako pedagog tanečního oboru v Jičíně. Mimo obor tanec a to především klasický, scénický, historický a lidový je paní učitelka akreditovaným pohybovým a sportovním poradcem.

Výuka tanečního oboru se člení na

  • přípravné studium (PS), kde je úkolem kultivovat přirozený dětský projev formou pohybových her, hravých cvičení, posílením důležitých svalových oblastí těla podpořit jeho spravné držení a ověřit předpoklady dětí pro zvládnutí dalších stupňů výuky. Do PS jsou přijímáni žáci od pěti let.
  • I. stupeň základního studia navštěvují žáci od 7 let - v 1. a 2. ročníku se vyučuje taneční průprava a taneční praxe. Od 3. ročníku se vyučuje současný tanec, klasická taneční technika, lidový tanec a taneční praxe.
  • II. stupeň základního studia navštěvují žáci 4 roky.Vyučuje se současný, lidový, klasický a historický tanec.

Studium pro dospělé (SPD) trvá 4 roky.

Žáci tanečního oboru pravidelně připravují představení v divadle jak pro přátelé i rodiče tak i pro děti z mateřských a základních škol. Pro děti z mateřských škol se se vždy na konci a na začátku školního roku konají interaktivní hodiny v tanečním sále, kde se mohou malé děti poprvé setkat s tancem a sami si vyzkoušet své dovednosti při tanečních hrách. Každoročně pořádá taneční obor několik soustředění. Soustředění se konají během víkendu a v okolí Jičína a nebo i ve vzdálenějších krajích. Děti se podílí na prezentaci tanečního oboru na akcích jako je ZUŠ Open, Sportovci v parku, taneční soutěže a jiné kulturní akce pořádané městem.