Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13
Smyčcový koncert
14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > Obory > Taneční obor

Taneční obor


V roce 2022/2023 vyučují v tanečním oboru:

  • Alena Lyczkowski, DiS.
  • Michal Petira (korepetice)

543A9032.jpg

"Umění je umělcům nutností, ale nikdy ne podnikatelstvím. Investovat šikovnost s nadějí na výnos náleží spekulantům. Umění musí být umělci osudem, nikoliv živností."  

Josef Čapek

Taneční obor podchycuje a rozvíjí taneční nadání dětí. Poskytuje každému žákovi podle míry jeho schopností a zájmu takové základy odborného vzdělání, které mu umožní uplatnit se jako tanečník v amatérských i profesionálních souborech, ale i v povolání, pro která jsou kultura pohybového projevu a zvládnutí základů tanců vhodným předpokladem. Taneční obor je nezastupitelnou přípravou ke studiu na konzervatoři.

Tanec je jako neverbální vyjadřovací prostředek projevem rozmanitým, mnohotvárným, bohatým a proměnlivým ve formě i obsahu. Současně však má přísný řád, jehož osvojení a respektování je podmínkou kultivovaného tanečního projevu. V souladu s těmito požadavky rozvíjí tanec všestranně taneční techniku a vede ke správnému a vyváženému držení těla, rozvíjí pohybovou koordinaci, zvyšuje celkovou pohyblivost, pěstuje představivost, hudební i prostorové cítění, tvořivost.

Výuka TO se člení na

 Přípravné studium (PTV), kde je úkolem kultivovat přirozený dětský projev formou pohybových her a hravých cvičení a ověřit předpoklady dětí pro zvládnutí dalších stupňů výuky. Do PTV jsou přijímáni žáci od pěti let.

I. stupeň základního studia navštěvují žáci od 7 let - v 1. a 2. ročníku se vyučuje taneční průprava a taneční praxe. Od 3. ročníku se vyučuje současný tanec, lidový tanec, klasická taneční technika a taneční praxe.

II. stupeň základního studia navštěvují žáci 4 roky.Vyučuje se současný, lidový, klasický a historický tanec.

Studium pro dospělé (SPD) trvá 4 roky.

Taneční obor každoročně pořádá několik celovečerních představení. Například v dubnu 2005 ve spolupráci s hudebním oborem ZUŠ bylo předvedeno 8 repríz programu "Oslí můstek s rourou." Večerní premiéru shlédl i autor hudby k závěrečnému tanečnímu číslu Jaromír Klempíř (hudba byla původně použita při závěrečném ohňostroji festivalu Jičín - město pohádky v roce 2004).

V dubnu 2006 taneční obor ve spolupráci s panem Radovanem Sálem uspořádal celovečerní představení „Otázka pro Jaroslava J.“, věnované stému výročí narození Jaroslava Ježka. Čtyři představení byly navštíveny žáky jičínských i mimojičínských základních škol v Porotním sále jičínského zámku a páté bylo určeno rodičům a široké veřejnosti v prostorách Masarykova divadla v Jičíně. V tomto představení účinkovalo na 71 tanečnic a tanečníků.

Kromě těchto velkých projektů se taneční obor věnuje i dětem z mateřských škol a školních družin, pro které pořádá ukázkové hodiny a menší vystoupení a pro základní školy i výchovné koncerty.

Již tradicí se stalo také pořádání víkendových tanečních soustředění. (spolupořadatel je SRPŠ). U dětí se toto setkalo s velkým nadšením.

Mimo vlastní vystoupení a účast na programech ZUŠ se podílíme také na akcích jiných organizací - například festival Jičín-město pohádky, Valdštejnské dny, studentský Majáles v Lodžii nebo oslavy 1. máje a mnoha dalších.

Významných úspěchů dosahuje taneční obor i na tanečních soutěžích, například na Ledečském tanečním poháru 2004 získal dvě ceny v kategorii scénických tanců. V lednu 2006 postoupily z okresního do národního kola národní soutěže tanečního oboru choreografie Pocity, Podzim a Zpověď.  V březnu 2006 získala choreografie Podzim v krajském kole ocenění poroty. V květnu 2006 získal taneční obor 1. a 2.místo v soutěži „Destini´s Jam“ v kategorii scénických tanců za choreografii Procitnutí a Baroza. V květnu 2007 jsme získali 1.místo v regionální soutěži, které předsedal sám Mistr Vlastimil Harapes a i letošní rok byl pro nás úspěšný – získali jsme tři 1.místa v soutěži „Destiny´s jam 2008“.