Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
Drobečková navigace

Úvod > Obory > Výtvarný obor

Výtvarný obor


"Skutečný umělcův talent sestává z umění přesvědčit druhé, že jeho bláznivé nápady jsou pro ně absolutní nezbytností."
Pablo Picasso

Základem práce ve výtvarném oboru je kolektivní vyučování, které však vychází z individuálního vedení každého jednotlivého žáka ve skupině. Součástí výuky je plošná tvorba, prostorová i akční tvorba a ve vyšším ročníku i výtvarná kultura.

Základem plošné tvorby - kresba a malba - zde zařazujeme práci s měkkými materiály (dřívko, měkká tužka, štětec, umělý i přírodní uhel, tužkové fixy) a s tvrdými materiály (pero, tvrdší tužka, rudka, olejový pastel). Pro kresbu mokrou stopou používáme tuše, inkousty, mořidla, bretonové barvy). Oba způsoby také používáme jako kombinované kreslířské techniky – kolorování, rozmývání či lavírování. 

Základní barevné techniky a materiály jsou křídy, suché pastely užité do suchého i mokrého podkladu, voskové pastely, vodové barvy, akvarelové barvy, temperové barvy. Malířské techniky užíváme i ve volných kombinovaných malířských technikách. Setkáte se zde i s grafickou technikou – odkrývací technika na voskovém podkladu, gumotisk, sádroryt, sádrořez, protisk, tisk z koláže, linoryt, linořez, dřevořez, suchá jehla, protisk.

Pro uměleckou tvorbu využíváme všech kreslířských, malířských, grafických a plastických materiálů a technik, doplněných o další materiály a techniky a jejich kombinace (koláž, tiskátka, frotáž, šablony, techniky využívající vosk, paličkování aj.).

Základním materiálem pro prostorovou tvorbu je sochařská hlína doplněná o papír, sádru a umělé modelovací hmoty. Nutností pro výrobu keramiky je  vypalovací pec a tu škola vlastní a dokonce i dva hrnčířské kruhy. 

Studium na výtvarném oboru je rozděleno

  • Na dvouleté přípravné studium - pro děti  od 5-6 let
  • I. stupeň – sedmiletý pro děti od 7 let (starší žáci jsou zařazeni do vyšších ročníků dle věku a svých schopností)
  • II. stupeň – pro žáky od 14 let

Základem práce výtvarného oboru je skupinové vyučování. Délka vyučování je tříhodinová lekce v přípravnémstudiu a v základním studiu jednou týdně. Výuka probíhá přiměřeně k věku a žáci pracují individuelně i ve skupinách. Při práci využíváme všech dostupných materiálů.

Žáky vedeme systematicky, cílevědomě k sebehodnocení, respektování společně dohodnutých pravidel.

V roce 2023/2024 vyučují ve výtvarném oboru:

  • Mgr. Zuzana Adamová - vedoucí oboru
  • MgA. Jindřiška Barchini Jůzová
  • Mgr. Stanislav Janiga

543A2180.jpg