Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13
Smyčcový koncert
14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > Obory > Hudební obor > Oddělení strunných nástrojů

Oddělení strunných nástrojůV roce 2022/2023 vyučují

Vedoucí oddělení

  • BcA. Vít HEŘMAN - kytara, kapela, kytarový orchestr

Vyučující

  • MgA. Markéta Erbesová - kytara
  • Petr Benett DiS. - kytara
  • Hana Botková, DiS. - kytara
  • MgA. František Komárek - kytara
  • Pavla Šťovíčková DiS. - harfa

Počet žáků našeho oddělení se pohybuje již několik kolem šedesáti. Přípravné studium pro začínající žáčky je dvouleté a přijímáme je od 6-7 let, tedy zhruba v době, kdy nastupují do 1. třídy základní školy. Hrát na nástroj začínají ve druhém pololetí prvního roku přípravného studia – po půlroční hudebně teoretické přípravě. Žáci, kteří jsou starší, nastupují rovnou do prvního ročníku. Studium prvního stupně je sedmileté a je ukončeno veřejným vystoupením na absolventském koncertě, žák obdrží absolventské – závěrečné vysvědčení. Ve výuce může pokračovat dále studiem druhého stupně, které je ukončeno rovněž absolventským vystoupením a předáním závěrečného vysvědčení.

V prvním ročníku se žák naučí hrát především jednohlas i jednoduchý doprovod písniček. a postupně v dalších letech se naučí orientovat v notovém zápisu, ve hře na všech strunách i hru vícehlasu.

Žáci v tomto oddělení se učí klasické hře na kytaru, doprovodu lidových a umělých písní, starší žáci mohou hrát na elektrickou i basovou kytaru.

Každý žák od třetího ročníku má povinnost hrát souborovou či komorní hru, která je povinnou součástí výuky.  Od školního roku 2005/06 na škole vznikl Kytarový orchestr, kde žáci studují skladby renesančních, klasických nebo soudobých autorů. Ostatní žáci mají možnost navštěvovat hru podle svého vkusu a zájmu v souboru, kde se tzv.„najdou“. Například hru staré hudby uplatní v souboru „Cantus firmus“, hru  v souboru s orientací na folklor v souboru Netrafolka nebo Kanafaska, hru populárních skladeb v kapele „Výmolly v polli" nebo "Rolling Students"“ apod.

Někteří dávají přednost hře v komorním sdružení jako jsou dua, tria nebo kvarteta. Zajímavá je také souhra s ostatními nástroji např. houslemi, příčnou nebo zobcovou flétnou, violoncellem nebo také klavírem a elektronickými klávesami. Nespornou úlohu hraje kytara  jako doprovodný nástroj lidskému hlasu.

Naším cílem je, aby se žák po absolvování studia uplatnil jako hráč v nejrůznějších hudebních seskupeních a aby získal lásku k hudbě…