Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13
Smyčcový koncert
14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > Obory > Hudební obor > Oddělení smyčcových nástrojů

Oddělení smyčcových nástrojůV roce 2022/2023 vyučují

Vedoucí oddělení

  • Miroslava MRKÁČKOVÁ, DiS. - housle, symfonický orchestr

Vyučující

  • Bc. Pavel Hučík - kontrabas
  • Vojtěch Ištvánek, DiS. - housle, smyčcový soubor
  • Ludmila Krčmáriková. DiS. - housle, Netrafolka
  • Bc. Kateřina Šandová DiS. - housle - t.č. rodičovská dovolená
  • Miloslava Vrbová, DiS. - violoncello
  • Mája Wittová DiS. - housle

Oddělení smyčcových nástrojů má na ZUŠ J. B. Foerstera v Jičíně dlouhou tradici  a jeho absolventi dosahují vynikajících výsledků jako členové amatérských souborů i jako studenti konzervatoří.

Výuka v základním studiu probíhá v několika etapách. „Přípravka“ PHV1, PHV2 pro děti od 6 let, 1. – 7. ročník prvního stupně základního studia pro žáky základních škol a I. – IV. ročník druhého stupně základního studia pro „středoškoláky“. Součástí výuky je mj. i příprava studentů k talentovým zkouškám na střední a vysoké školy (SPgŠ, PgF, FF), nejnadanější žáci pokračují ve studiu na konzervatořích.

Pro žáky smyčcového oddělení jsou připraveny nástroje vhodné velikosti, od malých osminových nástrojů až po velké. Hudební nástroje se zapůjčují na dobu školního roku a zdarma.

K výuce na všechny nástroje (hlavně violoncello, kontrabas) mohou být přijati i starší žáci, kteří mají předpoklady ke hře. Kromě hry na sólový nástroj navštěvují mladí muzikanti hodinu teoretické výuky a po zvládnutí základů hry na nástroj hrají v různých souborech a komorních seskupeních.  Pro žáky smyčcového oddělení je to folklórní soubor Kanafaska, Netrafolka, Cantus firmus či dokonce Zámecký komorní orchestr. Komorní soubory různého složení mohou také vznikat i na přání žáků – „chci si zahrát se spolužákem“, „chci si zahrát s bratrem nebo sestrou“.

Všechny soubory vystupují nejen na koncertech školy, ale můžeme je slyšet a vidět i na akcích Města Jičína a různých společenských organizací, např. Májový koncert v zámeckém parku, festival Jičín-město pohádky, Valdštejnské slavnosti,  Majáles v Lodžii, Adventní koncerty apod.

Smyčcové odděleni bude asi tak jednou za dva měsíce pořádat dílny. Jsou to společná třídní vystoupení houslistů a violoncellistů, na kterých budou hrát a pak se navzájem učit hodnotit svůj výkon. Ti malí  nemusí mít strach, že to snad nezvládnou, protože budou mít svoji hudební skupinku:-) .