Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
2
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
3
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
4
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
5
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
6
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
7
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
8
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
9
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
10
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
11
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
12
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
13
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
14
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
15
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
16
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
17
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
18
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
19
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
20
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
21
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
22
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
23
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
24
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
25
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
26
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
27
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
28
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
29
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
30
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
31
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
1
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
2
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
3
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
4
Projekt vzdělávání ZUŠ Jičín
Drobečková navigace

Úvod > Blog > Karolína Matysová v Bruselu

Karolína Matysová v BruseluDatum konání:
4.12.2022
Datum ukončení:
6.12.2022

Všechny nás občas překvapí něco opravdu neočekávaného.

Překvapení mohou být příjemná i nepříjemná.

Všichni doufáme v ta první a s pokorou a nasazením, přečkáváme ta druhá.

 

Překvapení, která přivedla naší žačku Karolínu Matysovou a její paní učitelku Pavlu Šťovíčkovou do sídla Evropského parlamentu v Bruselu se na sebe navršila s takovou intenzitou, že jsme se nestačili divit.

V roce 2019 nás velmi nepříjemně překvapila Kovidová patálie, která hodně dlouho natahovala uzlíky našich nervů k prasknutí. Všimla si toho i skupina europoslanců v radě EU a na rok 2022 si ve svém plánu vyhradila čas, místo i finance pro podporu rozvoje mládeže, která kovidovými léty utrpěla hodně újmy ze své svobody a radosti (ostatně, jako my všichni). Můžete si o tom počíst na webových stránkách:

https://www.consilium.europa.eu/cs/policies/european-year-youth/

Citát z webu: „Pod vlivem pandemie covidu-19 vyhlásila EU rok 2022 Evropským rokem mládeže.“

 

V prosinci 2022 se v Bruselu konalo slavnostní zakončení tohoto mládežnického projektu a mezi všemi diskutovanými tématy, které se v zasedacích místnostech EU dostalo ke slovu, bylo také jedno, které nám udělalo fakt radost.

EU si s úžasem nechalo vyprávět od českých a slovenských učitelů, umělců a zástupců kulturní oblasti o fenoménu základního uměleckého školství.

Česká a Slovenská republika jsou jediné evropské státy (zřejmě i světové), které mají ve svém státním, vzdělávacím programu zakotvené Základní umělecké školy v komplexním rozsahu 4 hlavních uměleckých oborů (hudební, taneční, dramatický, výtvarný). Naše republiky tedy, kromě obecného vzdělání, financují  ze svého rozpočtu, pro děti kompletní výuku v kulturně uměleckých předmětech, což v žádném případě není světový standard. Naopak je to veliká výjimka a jsme v tomto ohledu zaslouženě obdivovanou evropskou kuriozitou. Možná je tady na místě si říct, že tohle se nám Čechům a Slovákům opravdu povedlo. Máme zde generace a generace kulturně vzdělaných dětí, které mohou společnosti přispět k dobrému a říkáme tím, že pro nás Čechy a Slováky má a bude mít lidské umění a kultura základní význam. Nejsme líní si na umělecké školství najít čas, prostor i finance a z našich dětí mohou v celorepublikovém rozsahu růst kulturně vzdělaní lidé. Není špatné, si to naplno uvědomit. 

 

A co s tím má společného naše Karolínka?

 

Pro závěrečný ceremoniál, který uzavíral rok mládeže v EU, pozvala paní europoslankyně Michaela Šojdrová https://www.sojdrova.cz/ ve spolupráci s paní Irenou Pohl Houkalovou https://spoluproprahu22.cz/kandidati/irena-pohl-houkalova zpěvačkou, hudební pedagožkou, ředitelkou festivalu ZUŠ Open a dlouholetou spolupracovnicí v organizaci hudebně vzdělávacích aktivit i s naší školou; hudební reprezentanty z řad žáků českých ZUŠ do sídla evropského parlamentu na návštěvu spojenou s jejich koncertním vystoupením.

Výpravy do Bruselu se tedy zúčastnilo několik českých škol se svými koncertními ESY – jako například dětský sbor Liberecké ZUŠ Severáček, nebo dětský symfonický orchestr z Kroměříže.

Z naší školy se do Bruselu vypravila žákyně 7. ročníku hry na harfu, Karolina Matysová se svojí paní učitelkou Pavlou Šťovíčkovou, které společně nastudovaly dvě koncertní skladby, s nimiž se Karolínka v letošním roce pokusí uspět i v talentových zkouškách na konzervatoř.

 

Jaké byly zážitky a dojmy mladé harfenistky?

 

Nejprve (podle jejich vlastních slov) nastalo velké těšení a trochu nervozita, aby se všechno stihlo nacvičit.

Nemálo důležitá byla také otázka, jak do Bruselu dopravit harfu? Harfa není flétna, nebo kytara a nedá se jen tak zabalit a převézt. Klavíry a piana obvykle v koncertních prostorách jsou, ale harfu si na místě výstupu jen tak nepůjčíte. Na jaký nástroj teda bude Karolina před europoslanci hrát?

Hudebníci si umí pomoci a tak přepravu harfy a také její zapůjčení nabídl naší škole pan ředitel Miloslav Tengler ze ZUŠ Jana Hanuše v Praze 6.

Tímto mu ještě jednou za úžasnou pomoc a účast děkujeme. 

Nabídka od pana ředitele přišla asi tak, jako když v pohádce potkáte kouzelného dědečka, nebo vílu Dobromilu. Ještě než jsme vůbec začali přemýšlet, jak odvezeme naší harfu do Prahy na shromaždiště autobusu a jak jí naložíme, když už budou v úložném prostoru naskládaná zavazadla pražských účastníků, zavolal pan ředitel naší paní ředitelce a sám nabídl, že pro nás v Praze zapůjčí a naloží jejich školní nástroj. Naše výprava už si jen přisedne k harfě i všem ostatním hudebníkům a poveze se do Evropy :)

Vše tedy nakonec klaplo. Sólistka, nástroj, paní učitelka, velká dávka práce, přípravy a odvahy, to vše a k tomu kufr s koncertními šaty se v neděli 4.12.2022, sešlo v dálkovém autobusu a vyrazilo na 13h trvající cestu z Prahy, přes Německo, do Bruselu.

Večer, po příjezdu a ubytování, ve společném penzionu s ostatními koncertujícími dětmi, celá ta odvážná akce začala večeří a dobrým spánkem.

 

Ráno 5.12.2022 bylo potřeba každé odpočinkové hodiny, protože na všechny účastníky (asi 70 dětí) čekal perný a událostmi nabitý den.

 • Návštěva a prohlídka budovy Evropského parlamentu
 • Přednáška paní poslankyně Michaely Šojdrové o její aktivitě ve funkci europoslankyně. O vzniku EU a jejím vývoji a funkci ve společnosti.
 • Oběd
 • Odpoledne zkouška na koncert, osahání a seznámení se naší Karolínky s pražskou harfou (zkuste si přijet na takovou akci a hrát na nástroj, který držíte poprvé v rukou, to je teprve kuráž)
 • Návštěva Parlamentária
 • Večer koncert před europoslanci

 

Ten největší zápřah - sólové vystoupení na koncertu už si naše Kája užila bez nervů.

Jak sama říká: "Už jsem to měla v ruce, nacvičené, hraní už jsem se nebála".

V krásných vílích, modrých šatech si Karolína vysloužila potlesk a ovace nadšeného publika i náš velký obiv a uznání, za profi umělecký výkon.

Víte, ono sednout si před sál významných a kulturně vzdělaných lidí a zahrát jim z klidem to „co přece už umím“ je někdy obrovsky těžké. Zvládnout to s klidem a sebedůvěrou, to je opravdu kus lidské odvahy a duševní síly. Gratulujeme Karolínce i paní učitelce.

Holky, jste naše hvězdy :)

 

Koncert všech mladých umělců byl krásný a podle našich účastnic se posluchačům opravdu líbil.

Po něm už zase do postele a usnout, jak se říká po dobrém výkonu: „spánkem spravedlivých“

 

Úterý 6.12.2022 už to pro Karolínu a paní učitelku byla dovolená.

 • Prohlídka Bruselu
 • Ochutnávka a nákup čokolády a bruselských vaflí
 • Odpoledne závěrečná konference evropského roku mládeže, kde o svých tématech hovořili zástupci mladé generace z různých evropských států
 • Večeře - luxusní belgické hranolky
 • A pak už nástup do autobusu a dlouhá cesta domů

Karolíně i paní učitelce především děkujeme, že nás reprezentovaly na takové události.

Jsme rádi, že máme ve škole dobrou partu, šikovné žáky a učitele, a máme se čím pochlubit i před europoslanci!