Benefice pro SASanku
Zrušená výuka

Úvod > Obory > Hudební obor > Oddělení dechových a bicích nástrojů

Oddělení dechových a bicích nástrojů

V roce 2023/2024 vyučují v tomto oddělení

Vedoucí oddělení

• Šárka REJŠKOVÁ, DiS. - příčná flétna, komorní soubor FLESO

Vyučující

• Petr Benett DiS. - zobcová flétna
  • BcA. Tomáš Klazar - trubka
  • MgA. František Komárek - fagot, klarinet, saxofon, kytara
  • Bc. Jaroslava Komárková - lesní roh
  • Jiří Kroupa DiS. - pozoun, baryton, tuba,keyboard
  • Petr Luh - zobcová flétna, saxofon, klarinet
  • MgA. Ondřej Matějka - trubka, zobcová flétna, Flétnium
  • Jan Rýznar, dipl.um. - klarinet, saxofon, zobcová flétna, komorní hra
  • Pavla Šťovíčková DiS. - příčná flétna
  • Mgr. Zdeněk Švec - bicí nástroje
  • Václav Tláskal - bicí nástroje, soubor bicích nástrojů, kapela Ňák Tak

Žáci a pedagogové oddělení dechových a bicích nástrojů se podílejí na všech veřejných akcích, koncertech v Jičíně i daleko za jeho hranicemi.

K nejvýznamnějším z nich patří Valdštejnské slavnosti, festival Jičín-město pohádky, Arkádové koncerty, Adventní koncerty či koncerty v kostelech a mnoha dalších.

Dechové oddělení vždy patřilo k chloubám školy. Dokladem kvality i radosti z výuky jsou již dvě desítky přijatých žáků k dalšímu hudebnímu vzdělávání v konzervatořích v Praze, Brně, Pardubicích, Plzni i Teplicích.

Celý vzdělávací proces vzdělávání je rozdělen do tří hlavních etap. Do přípravného studia, které je dvouleté, jsou přijímány děti s hudebními předpoklady pro dechový nástroj od 5 - 6 let.

I. stupeň trvá 7 let. Od třetího ročníku hry na zobcovou flétnu a od 4. ročníku všichni žáci tohoto oddělení jsou zařazeni do souborové nebo komorní hry, která je součástí povinné výuky. Na škole působí několik souborů – Cantus firmus - soubor staré hudby, Jičínští trubači - soubor žesťových nástrojů, Netrafolka - netradiční folklorní kapela, soubor zobcových fléten Flétnium, soubor příčných fléten Fleso, dechový orchestr a ještě mnoho dalších komorních seskupení. Studium je ukončeno absolventským vystoupením a předáním závěrečným vysvědčením.

II. stupeň základního studia navazuje na předchozí výuku, která je zde zaměřena především na rozvoj komorní a orchestrální hry.

Pro žáky talentované, kteří se chtějí dále věnovat studiu hry na nástroj na konzervatořích je po komisionální zkoušce povoleno ředitelkou školy tzv.rozšířené studium.

Každé tři roky je vyhlášena soutěž ve hře na dechové a bicí nástroje, případně v komorní hře s převahou těchto nástrojů. Je to soutěž náročná, a tím pádem i  prestižní a máme radost z každého žáka, který dobře uspěje. Každý žák má možnost si porovnat síly mezi svými vrstevníky a to ve škole, v okrese, v kraji a pokud má hodně štěstí, tak i v celonárodním měřítku. V této, pro nás,  prestižní soutěži jsme již dosáhli i na mety nejvyšší.

Oddělení dechových i bicích nástrojů je velmi dobře vybaveno hudební nástroji, které škola zdarma žákům zapůjčuje, notovým materiálem, učebními pomůckami a také kolekcí barokních kostýmů.

Žáci i učitelé spolupracují s dalšími odděleními i obory na škole, vytvářejí i další zajímavé projekty a tím se i vzájemně obohacují. Jen systematickou prací a spoluprací s ostatními odděleními a kolegy lze zaručit kontinuitu vývoje a dostatek žáků pro hru v souborech a rozvoj dechového oddělení.